Biznes plan w moich myślach?

„Osobisty komputer”

Wśród osób rozpoczynających biznesową drogę często można usłyszeć stwierdzenie „biznes plan nie jest mi do niczego potrzebny”. Wszystko mam już przemyślane i ułożone we własnych myślach. Czy nie widzicie w tym stwierdzeniu oczywistej sprzeczności? Przecież te przemyślenia to nic innego, jak biznes plan, który zakodowany został w „osobistym komputerze” przyszłego biznesmena.

Niepoukładane myśli

Ten „osobisty komputer” to lepiej lub gorzej ułożone myśli na temat przyszłego biznesu. Myśli, jak wiadomo są ulotne i często niepoukładane. Warto więc wszystko spisać na kartce papieru i spojrzeć na nasze myśli z pewnej perspektywy. Perspektywa w każdej ocenie to bardzo przydatne narzędzie.

Zwykle w myślach możemy pomieścić plan działania. Jednak mało kto jest w stanie cokolwiek przeliczyć w swoich myślach. Chciałem zwrócić w tym miejscu uwagę na najważniejszy element biznes planu. Według mojej oceny jest nią analiza liczbowa, którą nazywamy analizą finansowo ekonomiczną. Liczy, jak wiadomo nie kłamią … pod warunkiem, że są prawdziwe. Tak prawdziwe, bo wielu przyszłych biznesmenów opiera swoje prognozy na fikcyjnych i życzeniowych prognozach.

Analiza finansowo ekonomiczna

Opracowanie na papierze analizy ekonomicznej zweryfikuje naszą przyszłość biznesową. Opracowując analizę będziemy wiedzieli, które prognozy oparte są na wiedzy i sprawdzalnych faktach, a które na życzeniach. Wyniki analizy uchronią nas od pochopnych decyzji, albo utwierdzą nas w przekonaniu o słuszności wybranej drogi w biznesie.

Oszczędź czas

Praca nad biznes planem to też czas, który musimy na to poświęcić. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które uproszą nam pracę i pozwolą skrócić czas, który musimy poświęcić na obliczenia.  Jeżeli jesteśmy biegli w rachunkowości to możemy skorzystać z arkusza kalkulacyjnego.  Są jednak dostępne na rynku specjalistyczne narzędzia, jak program iBiznesPlan, które wykonają za nas wiele pracy związanej z opracowaniem biznes planu, a później nad jego korektą. Pamiętajcie, że biznes plan jest żywym dokumentem, który wymaga wprowadzania szeregu zmian wraz z poszerzaniem się naszej wiedzy oraz wynikającej ze zmian w otaczającej nas biznesowej rzeczywistości.

Podstawa sukcesu

Wchodząc ze swoim pomysłem w świat biznesu warto poświęcić trochę czasu a opracowanie biznes planu. Założenie własnego biznesu lub wejście na rynek z nowym produktem lub usługą bez biznes planu to, jak skok na płytką wodę bez najmniejszej asekuracji. Tylko pomysł na biznes, który oparty jest na rzetelnym biznes planie daje podstawy do sukcesu w biznesie.

Program iBiznesPlan Max

Program iBiznesPlan Max

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.